آغاز همکاری خانه زیست شناسی با بوکت و فیدیبو
جهت دیدن فایل ها لینک زیر را لمس کنید.
آغاز همکاری خانه زیست شناسی با دیجی کالا(فیدیبو) و بوکت
پیام مصطفی پویان مدیر خانه زیست شناسی
بانک آزمونهای ارشد از سال 75 تا 96
اف بوک حامی محیط زیست

مرور متون در علوم پایه و پزشكی

نويسنده: گرارد جوديت
مترجم: دکتر علي شيخيان
ناشر: خانه زيست شناسي  
قطع: وزیری/ 181صفحه
 

خرید کنید

مقدمه‌ي مؤلف

اگر در حال مطالعه‌ي اين کتاب هستيد، احتمالاً مي‌خواهيد پروژه يا پايان‌نامه‌اي را شروع کنيد که لازمه انجام آن‌ها مرور متون است. اين مرور متون ممکن است جزئي از درجه‌ي کارشناسي يا تحصيلات تکميلي شما در پرستاري يا خدمات بهداشتي- درماني باشد. اين کتاب شما را در مسير طرح پرسش پژوهشي، جستجو، ارزيابي نقادانه و تحليل مطالب راهنمايي خواهد کرد، به گونه‌اي که به وسيله آن مي‌توانيد يک راهکار نظام‌مند و جامع را براي مرورتان به کار ببنديد.

يک مرور متون، مطالعه و تفسيري جامع و همه جانبه‌ي منابع مرتبط با يک عنوان خاص است. هر روز دانشجويان بيشتري به دلايل زير مبادرت به انجام مرور متون به عنوان بخشي از درجه‌ي کارشناسي يا تحصيلات تکميلي خود مي‌کنند: اولاً، کميته‌هاي اخلاق در پژوهش و دستورالعمل‌هاي محلي نظارت بر پژوهش، روز به روز در بررسي پروژه‌هاي دانشجويي سخت‌گيرانه‌تر عمل کرده و به ماه‌ها وقت نياز است تا پروژه‌اي را به هر کدام از کميته‌هاي مورد نظر تسليم کرد. اين موضوع اغلب يک عامل محدود کننده بر سر راه بسياري از دانشجويان براي اجراي مطالعاتي است که مستلزم جمع آوري مقدماتي داده هستند. در مقابل، بنا به دلايل عملي، بسياري از دانشجويان رشته‌هاي پرستاري، مامايي، خدمات اجتماعي، کاردرماني و فيزيوتراپي به تهيه‌ي پايان‌نامه‌هاي مبتني بر مرور متون همت مي‌گمارند.

ثانياً، در حوزه‌ي خدمات بهداشتي- درماني، مرور متون هر روزه اهميت بيشتر و بيشتري پيدا مي‌کند. امروزه اهميت رو به رشد طبابت مبتني بر شواهد در خدمات بهداشتي- درماني سبب شده است که مرور متون مناسبت بيشتر و بيشتري در فعاليت‌هاي جاري داشته باشند. در يک مرور متون، تمام شواهد موجود پيرامون هر موضوع معين بازيابي و مرور مي‌شوند، به طوري که يک تصوير کلي از مطالب مرتبط به موضوع به دست آيد. از اين‌رو، روش اجراي يک مرور متون براي خودش به يک روش‌شناسي پژوهشي تبديل شده است. در اين کتاب، در خصوص روش‌شناسي مرور متون بحث مي‌شود و راهکاري براي انجام مرور متون ترسيم مي‌گردد که براي هر فرد تازه‌کاري يا با تجربه‌ي اندک، مناسب است.

اما فرآيند اجراي مرور متون پيچيده است و از لحاظ نظري داراي ريزه‌ کاري‌هايي است که بايد نسبت به آن‌ها آگاهي داشته باشيد. اخيراً بحث‌هايي در خصوص نقش مرور نظام‌مند در پايان‌نامه‌هاي کارشناسي و تحصيلات تکميلي در مقايسه با مرورهاي نقلي در گرفته است. چنين بحث‌هايي در مجلات ذکر شده‌اند، اما به شکل قابل درکي براي محققان تازه‌کار بيان نشده‌اند. با تمام اين حرف‌ها، شما بايد از چنين بحث و جدل‌هايي و فلسفه وجودي آن‌ها آگاه باشيد تا بتوانيد در مورد راهکار انتخابي براي مرور متون خودتان قضاوت کنيد.

مرور متون اغلب اولين اقدامي است که در خصوص موضوع مورد نظر قبل از شروع پژوهش در خصوص آن موضوع صورت مي‌گيرد. هدف از مرور متون در اين مورد، بررسي نقادانه‌ي منابع پيرامون يک موضوع خاص به منظور نشان دادن هدف از اجراي يک تحقيق جديد است. هدف پژوهشگر، مرور و نقد متون موجود مرتبط با پرسش پژوهشي مورد نظر است تا بتواند فهم و دانش خود را در خصوص خود پژوهش و نيز روش‌هاي پيشين مورد استفاده در آن زمينه، نشان دهد. محققاني که قصد دارند متون را مرور نمايند، بايد به صورت نظام‌مند به جستجو، ارزيابي نقادانه و تلفيق منابع بپردازند، تا بتوانند خلأ موجود در تحقيقات را نشان دهند نه اين که صرفاً به بيان تحقيقات و دانش موجود اکتفا کنند.

هدف اوليه‌ي اين کتاب معرفي مرور متون به عنوان روش‌شناسي تحقيقاتي، براي تدوين ديدگاه‌هاي جديدي در زمينه يک موضوع بخصوص است. اين کتاب، راهکار نظام‌مندي را براي فرآيند مرور متون پيش روي محققان جوان و تازه‌کار مي‌گذارد. اين کتاب همچنين منازعات فعلي از قبيل نقش مرورهاي نظام‌مند در مقابل مرورهاي نقلي را خلاصه مي‌کند و در مرحله‌ي بعد راهکاري روشن براي جستجو، نقد متون و در نهايت تلفيق آن‌ها را براي انجام مرور متون ارائه مي‌دهد. اين کتاب منبعي ايده‌آل براي دانشجويان کارشناسي است که واحد پايان‌نامه را انتخاب مي‌کنند. همچنين اين کتاب براي دانشجويان تحصيلات تکميلي و افراد تازه‌کار در حوزه‌ي انجام مرور متون قابل استفاده است. اين کتاب، شما را گام به گام در انجام مرور نظام‌مند متون راهنمايي مي‌کند. در زير يک مرور کلي از محتواي کتاب ارائه مي‌شود:

فصل اول: فلسفه يا چرايي انجام مرور متون در علوم سلامت؟ براي شروع، شما با اهميت مرور متون، انواع مرور متون موجود و نيز عواملي متمايز کننده يک مرور متون از ساير اشکال نوشته‌هاي پژوهشي و دانشگاهي آشنا مي‌شويد.

فصل دوم: متون مناسب براي مرور مورد نظر من کدامند؟ اين فصل راهنماي مناسبي براي انواع مختلف پژوهش و نيز ساير متوني است که شما در جريان مرور متون با آن‌ها برخورد مي‌کنيد.

فصل سوم: چگونه سؤال پژوهش را تدوين کنم؟ اين فصل اهميت طرح يک پرسش پژوهشي مناسب را براي مرور متون مورد بحث قرار مي‌دهد. پرسش پژوهشي، هدف از مرور را دقيقاً نشان داده و به صراحت بيان مي‌کند که مرور شما يک بحث کلي در مورد موضوع نبوده بلکه روي نکته‌ي خاصي متمرکز است. اين فصل، يک راهنماي گام به گام را براي طرح و تدوين پرسش پژوهشي شما ارائه مي‌دهد.

فصل چهارم: چگونگي جستجوي متون (منابع). در اين فصل پيرامون يک استراتژي جستجوي مشخص بحث مي‌شود. در اين فصل همچنين روي بيان معيارهاي رد و قبول منابعي که جستجو مي‌کنيد، تأکيد مي‌شود. اين امر باعث مي شود که جستجوي منابع دقيقاً در راستاي پرسش پژوهشي باشد. بايد منابع نامربوط- هرچند هم جالب توجه باشند- حذف شوند، در غير اين صورت تمرکز خود را بر موضوع، از دست خواهيد داد.

فصل پنجم: چگونگي ارزيابي نقادانه متون (منابع): در اين فصل، در خصوص راهکارهاي ارزيابي نقادانه‌ي متون بحث مي‌شود. ابزارهاي مناسب براي نقد و ارزيابي متون شناسايي و مورد بحث قرار مي‌گيرند.

فصل ششم: چگونگي سنتز يا تلفيق يافته‌ها. در اين فصل در خصوص روش‌هاي مختلف مقايسه و مقابله متون بحث مي‌شود. روش مناسبي براي افراد تازه کار در مرور متون شرح داده مي‌شود.

فصل هفتم: چگونگي بحث در مورد يافته‌ها و ارائه پيشنهادات. در اين فصل پيرامون شيوه‌ي نگارش نتايج نهايي مناسب و ارائه پيشنهادات بحث مي‌شود. ذکر اين نکته ضروري است که نتيجه‌ گيري نهايي و پيشنهادات بايد به گونه‌اي نگارش شوند که مستقيماً برگرفته از نتايج مرور متون شما باشند و نه اين که از ايده‌هاي ذهني قبلي شما نشأت ‌گرفته باشند.

فصل هشتم: چگونگي ارائه مرور متون. در اين فصل پيرامون اهميت ارجاع‌دهي و دقت آکادميک در سرتاسر فرآيند نگارش مرور متون بحث مي‌شود.

فصل نهم: سؤالات متداول: در اين بخش شما پاسخ به برخي از سؤالات متداول را ملاحظه مي‌کنيد که در جريان مرور متون در ذهن دانشجويان مطرح مي‌شوند.

در پايان کتاب (پس از فصل هشتم)، فرهنگ واژگان کليدي مورد نياز گنجانده شده است. به تدريج که اين کتاب را مطالعه مي‌کنيد، با اين اصطلاحات برخورد مي‌کنيد، همه‌ي اين اصطلاحات در اين فرهنگ واژگان لحاظ شده‌اند. در هنگام مطالعه‌ي اين کتاب و يا پس از اتمام مطالعه‌ي آن، از اين فرهنگ واژگان براي دسترسي سريع به مطالب استفاده کنيد.

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

دفتر مرکزی: تهران، خیابان لبافی نژاد- بین فلسطین و ابوریحان- کوچه باقری پارسا- بن بست اول- پلاک4تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350