آغاز همکاری خانه زیست شناسی با بوکت و فیدیبو
جهت دیدن فایل ها لینک زیر را لمس کنید.
آغاز همکاری خانه زیست شناسی با دیجی کالا(فیدیبو) و بوکت
پیام مصطفی پویان مدیر خانه زیست شناسی
بانک آزمونهای ارشد از سال 75 تا 96
اف بوک حامی محیط زیست

زیست شناسی مولکولی ویور دوره 3جلدی
 
مولف: رابرت ويور
مترجمان: مصطفي مطلبي - زهرا سهيلا سهيلي و ...
ناشر: خانه زيست شناسي
قطع: رحلي / تمام رنگی/1156صفحه
 
 

مقدمه اساتید

در سال 1895 گركور مندل قوانين وراثت را كشف كرد و زیست ­شناسی را به يك علم دقيق مبدل ساخت همچنان‌ كه قابل برابري و هم‌تراز علوم شيمي و فيزيك باشد. اگرچه جامعه­ ی علمي نتوانست به فوريت، اهميت كشف او را درك كند تا اين­كه در سال 1900، كورنز، دوريز و ترمارك اين كار را انجام دادند. در قرن بيستم بسياري از دانشمندان سعي كردند تا از طبيعت توصيفي علوم به سمت آشكارسازي علت‌ها و ارتباطات عملكردي حركت كنند. در هر حال، چهار قانون اصلي مندل در ‍ژنتيك، تكاملي در زیست ­شناسی ايجاد كرد كه به زیست ­شناسان نشان داد وقت آن است كه مشاهدات خود را كمي كنند و ارتباطات علت و معلولي را جستجو نمايند.

قوانين ژنتيك مندلي با قوانين ترموديناميك قابل مقايسه بودند و بنابراين بسياري از فيزيك­دانان‌ را به تحقيقات زیست‌ شناسی فراخواندند. مثلا فيزيك­دان آلماني ماكس دلبروچ كه نخستين تحقيقات خود را در فضانوردي و فيزيك كوآنتوم انجام داده بود، در اواخر سال 1936 به سمت مطالعه­ ی قوانين پايداري در توارث ارگانيسم‌هاي ساده‌اي مثل ويروس‌هاي باكتريايي، باكتريوفا‍ژها، و ميزبان آن­ها يعني باكتري‌ها روي آورد.

اين جالب است كه دقت كنيم در آن زمان هنوز شيمي و خصوصاً بيوشيمي براي مشاركت در اين زمينه‌ی جديد آماده نبود؛ زمينه‌اي كه بعداً زیست­ شناسی مولكولي خوانده شد. پس از آن قوانين ترموديناميك ارائه شده، به خوبي جايگاه خود را در علم شيمي و بيوشيمي پيدا كردند. علم شيمي به طور كلي بر روي ساختن مولكول‌هاي جديد يعني پليمرهاي زیستی متمركز شد. بنابراين پليمرهاي زیستی شانس كوچكي پيدا كردند كه به‌عنوان حاملين محافظه­ كار اطلاعات ‍ژنتيكي شناخته شوند. درك نقش آنزيم‌ها اين نظريه را حمايت كرد و شماره آنزيم‌هاي شناخته شده هر روز بيشتر شد. با اين وجود مهم‌ترين سؤال كه چگونه اطلاعات وراثتي در سلول ذخيره مي‌شوند، پاسخ داده نشد وDNA به ­طور جدي مورد توجه قرار نگرفت. چطور يك هتروپليمر با فقط چهار نوع مونومر مختلف مي‌توانست ويژگي‌هاي بسياري از ژن‌ها را توضيح دهد؟ در سال 1944 آوري نشان داد كه نقش DNA‌ در تغييرات ‍‍ژنتيك باكتري چيست. ادامه‌ی کار بر عهده­ ی متخصصین فيزيولو‍ژي بود كه اولين سرنخ­ها را براي اين سؤال مهم پيدا كنند.

اروين شرودينگر در كتاب "? What is the life " خود در سال 1943 يك كد ژنتيكي را كه شبيه الفباي مرس بود، پيشنهاد كرد. ايده‌ی شرودينگر مورد توجه قرار نگرفت تا این­که در سال‌هاي بعد زمانی که ضبط صوت‌هاي معمولي در دسترس عموم قرار گرفتند، پيشنهاد ایشان مورد توجه قرار گرفت (يك ترادف خطي از يك تعداد اندك از عناصر). آزمايشات چيس‌ و هرشي از اين انتقال اطلاعات ژنتيكي به‌ وسيله­ی DNA، خيلي بيشتر حمايت كرد (1951) و سرانجام وقتي واتسون و كريك ساختمان DNA‌ را آشكار ساختند، طبيعت حفظ و نگهداري اطلاعات به كرات در تئوري‌هاي مختلف بحث شد.

همان­طوركه ماكرومولكول‌هاي حیاتی (اسيدنوكلئيك­ها­ و پروتئين‌ها) موضوع كشفیات شدند، زیست­ شناسی مولكولي و بيوشيمي موضوعات غالب علمي گشتند. اكنون دانشمندان بيوشيمي از صميم قلب در وراي زیست‌شناسی مولكولي ايستاده‌اند كه مفهوم آن بيوشيمي مرتبط با DNA و بيان آن به پروتئين‌هاست (برگرفته از : The Evolution of Molecular Biology, EMBO Reports, Vol 5, No. 6, 2004).

Robert F. Weaver استاد بازنشسته دپارتمان علوم زیستی مولكولي از دانشگاه كانزاس كتاب زیست­ شناسی مولكولي را به‌عنوان يك دوره‌ی مقدماتي در زیست ­شناسی مولكولي به رشته ­ی تحرير درآورد. رابرت ويور آموزش علوم را با تأكيد بر استراتژي‌هاي آزمايشي و داده‌هاي حاصل از آن­ها مؤثر مي‌شمارد و نه اينكه صرفاً به نتايج آزمايشات توجه شود.

مترجمان در انتخاب كتاب زیست­ شناسی مولكولي، نحوه‌ی تفكر و نگرش بنيادي نويسنده به مفاهيم علمي را مورد تقدير قرار داده و براي اشاعه‌ی اين نوع نگرش در آموزش مفاهيم پايه‌اي، اقدام به ترجمه نمودند. مترجمان اميد دارند دانش‌پژوهان جوان از ترجمه‌ی پيش رو، بهره برده و در مطالعه‌ی فرآيندها و تلاش‌هاي منجر به اكتشاف متحول كننده‌ی زیست‌ شناسی مولكولي، توانايي و استعداد قابل ستايش آن­ها شكوفاتر گردد.

با وجود تمامي سعي و دقت به‌كار رفته در مراحل مختلف، مطمئناً اين كتاب بدون اشكال نمي‌باشد. لذا از همه‌ی خوانندگان محترم تقاضا داريم در جهت رفع اشكالات احتمالي ناخواسته و بهبود كيفيت اين كتاب ما را از راهنمايي‌هاي ارزنده‌ی خود بهره‌مند نمايند.

دکتر مصطفی مطلبی  

     دکتر زهرا- سهیلا سهیلی

                                                                                                             1392  بهـار

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

دفتر مرکزی: تهران، خیابان لبافی نژاد- بین فلسطین و ابوریحان- کوچه باقری پارسا- بن بست اول- پلاک4تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350