آغاز همکاری خانه زیست شناسی با بوکت و فیدیبو
جهت دیدن فایل ها لینک زیر را لمس کنید.
آغاز همکاری خانه زیست شناسی با دیجی کالا(فیدیبو) و بوکت
پیام مصطفی پویان مدیر خانه زیست شناسی
بانک آزمونهای ارشد از سال 75 تا 96
اف بوک حامی محیط زیست

سلول های بنیادی (دوره4 جلدی)

مولف: دكتر بهاروند
ناشر: خانه زيست شناسي
قطع: رحلي /تمام رنگی/ 1227صفحه
 

خرید کنید

 

پيشگفتار مؤلف

آيا تاكنون به توليد موشي با صفاتي كه شما مي­خواهيد، فكر كرده ايد؟ آيا مي­توان سلول­هاي اختصاصي هر فرد را به طور نامحدود در محيط آزمايشگاهي كشت داد و داروهاي فرد بيمار را قبل از استفاده در بيمار روي آن سلول­ها بهينه نمود؟ آيا مي­توان نحوة تكوين قلب، كبد، مغز و يا غيره را در پستانداران و به خصوص انسان، با جزئيات بيشتر در محيط آزمايشگاهي مطالعه كرد؟ آيا مي­توان قلب سكته­اي، ديابت، و يا ضايعة نخاعي را درمان كرد؟ و آيا روزي خواهد رسيد كه همچون سمندر بتوان با قطع اندام­هاي حركتي (دست و يا پا)، بازهم آنها را بازسازي نمود؟

دانشمندان عرصة زيست شناسي و پزشكي، رؤياي پاسخ به چنين سؤالاتي را در سر دارند. اين رؤيا در سال 1981 با توليد سلول­هاي بنيادي جنيني موشي و در سال 1998 با توليد سلول­هاي بنيادي جنيني انساني، قدري به واقعيت نزديك تر شده است. اخيراً نيز در سال 2007 محققان توانسته­اند سلول­هاي سوماتيك نظير سلول­هاي پوست را به سلول­هاي بنيادي شبه جنيني تبديل كنند و سپس از آنها انواع سلول­ هاي تمايز يافتة ديگر توليد نمايند.

سلول­هاي بنيادي، سلول­هايي با پتانسيل تمايز به انواع ديگر سلول­ها و قدرت تقسيم نامحدود هستند. اين سلول­ها را مي­توان از جنين قبل از لانه گزيني، بند ناف و يا بافت­هاي افراد بزرگسال به دست آورد كه به ترتيب به آن سلول­هاي بنيادي جنيني، بند ناف و يا سلول­هاي بنيادي بزرگسالان مي­گويند؛ البته از نظر پتانسيل تكثير و تمايز، سلول­هاي بنيادي با منشاء­هاي مختلف، متفاوت هستند به طوري كه اين پتانسيل­ ها از سلول­هاي بنيادي جنيني به سلول­هاي بنيادي بزرگسالان كاهش مي­يابد.

دانشمندان معتقدند كه سلول­هاي بنيادي، نه تنها در توسعة طب پيوند و درمان احتمالي بيماري­هاي لاعلاج و يا صعب العلاجي چون جراحت­هاي نخاعي، ديابت، سكته و غيره مي­توانند موثر باشند، بلكه اين سلول­ها در توسعة داروسازي، ناهنجاري شناسي جنين ­ها و مطالعة عملكرد ژن­ها نيز بسيار موثرند. به علاوه، سلول­هاي بنيادي امكان مطالعة تكوين قلب، سامانة عصبي و غيره را در انسان و ساير پستانداران فراهم مي­كند. از سوي ديگر، چون در محيط آزمايشگاهي مي­توان از آنها چنين سلول­هايي توليد كرد، اين سلول­ها در توسعة زيست شناسي، جنين شناسي، علم ژنتيك و غيره نيز بسيار حياتي هستند.

با توجه به اين توانايي ­هاي بالقوه، از فناوري سلول­هاي بنيادي بعد از فناوري زيستي (بيوتكنولوژي)، به عنوان انقلاب دوم در زيست شناسي و پزشكي ياد مي­شود. قابل توجه است كه در سال2007 نيز كاشف سلول­هاي بنيادي جنيني، يكي از افرادي بود كه موفق به اخذ جايزه نوبل در پزشكي شد. واقعيت آن است كه اگرچه دارودرماني اساس درمان در طب امروز به شمار مي­رود اما پزشكي آينده همراه با سلول­ درماني است و سلول­هاي بنيادي جايگاه ويژه­اي در اين خصوص دارند.

البته كشف و توليد سلول­هاي بنيادي و يا تمايزﺁنها تنها يك نقطة آغاز است، آغاز تحقق رؤياي ترميم سلول­ها، بافت­ها و يا اعضاي از دست رفته و يا جراحت ديدة بدن انسان؛ چرا كه تا كاربرد اين سلول­ها در درمان بيماري­هاي انساني هنوز راه زيادي در پيش است و قبل از آن بايد بر مشكلاتي چون چگونگي تعداد سلول پيوندي، چگونگي پيوند، مرحلة سلولي (بالغ يا نابالغ) در پيوند، افزايش بازدهي پيوند، جلوگيري از دفع پيوند و غيره غلبه كنيم.

مجموعة كتاب­هاي سلول­هاي بنيادي مشتمل بر سه كتاب است كه به ترتيب در كتاب اول تا سوم به بيان سلول­هاي بنيادي جنيني (کتاب اول)، سلول­هاي بنيادي بزرگسالان (کتاب دوم) و تمايز و كاربردهاي سلول­هاي بنيادي (کتاب سوم) مي­پردازد. عناوين فصول کتابها در ادامهﺁمده است. به علاوه در جلد سوم، روش­هاي فلوسايتومتري و RT-PCR معکوس به طور مبسوط بيان شده ­اند. در اين كتاب­ها سعي شده است كه با توجه به تجربيات آزمايشگاهي پژوهشگران پژوهشكدة رويان بر روي زيست شناسي و فناوري سلول­هاي بنيادي اشاره شود.

خوشبختانه پژوهشکدة رويان گام ­هاي خوبي براي توسعة اين دانش و فناوري در کشور برداشته است و امروز مفتخريم به اينکه چنين کتاب­هايي از سوي محققين اين پژوهشکده نوشته مي­شود.

مطالعة اين کتاب­ها به محققين عرصة زيست شناسي و پزشکي و به ­خصوص پژوهشگران جوان و دانشجوياني که قصد ورود به اين عرصه را دارند توصيه مي­شود. سازماندهي اين کتاب­ها شامل مطالبي است که شما را با سلول­هاي بنيادي مختلف و کاربردهاي تجربي و باليني ﺁنها و نيز چشم انداز استفاده از ﺁنها در تحقيقات مربوط به حوزة سرطان، بيماري­هاي قلبي، ديابت و ساير بيماري­هاي صعب ­العلاج ﺁشنا مي­نمايد. در پايان بعضي از فصول، پروتوکول­ هايي گنجانده شده است تا کار را براي خوانندگانﺁسان سازد.

از تمامي اعضاي گروه سلول­هاي بنيادي پژوهشكدة رويان که در تهية اين مجموعه همكاري داشتند و نيز رياست محترم پژوهشكده؛ جناب آقاي دكتر حميد گورابي، معاون محترم پژوهشي؛ جناب آقاي دكتر عبدالحسين شاهوردي، معاون محترم پشتيباني و خدمات تخصصي؛ جناب آقاي دكتر احمد وثوق ديزج، رياست محترم دانشگاه علم وفرهنگ؛ جناب آقاي دكتر قرنفلي سپاسگزاري مي­نمايم.

همچنين برخود فرض مي­دانم كه از همكاري صميمانة سركار خانم زهرا مقاري قدرداني نموده و از زحمات بي دريغ جناب آقاي بهشاد پورنصر، كه تلاش فراواني در تهيه كتاب داشتند سپاسگزاري نمايم.

دکتر حسين بهاروند

       گروه سلول­هاي بنيادي، پژوهشکدة رويان

و

گروه زيست شناسي تکويني، دانشگاه علم و فرهنگ

 

 

 

 

 

 

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

دفتر مرکزی: تهران، خیابان لبافی نژاد- بین فلسطین و ابوریحان- کوچه باقری پارسا- بن بست اول- پلاک4تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350