آغاز همکاری خانه زیست شناسی با بوکت و فیدیبو
جهت دیدن فایل ها لینک زیر را لمس کنید.
آغاز همکاری خانه زیست شناسی با دیجی کالا(فیدیبو) و بوکت
پیام مصطفی پویان مدیر خانه زیست شناسی
بانک آزمونهای ارشد از سال 75 تا 96
اف بوک حامی محیط زیست

زیست شناسی مولکولی سرطان

نویسنده: لورن پکورینو
ترجمه: علیرضا امیری نودیجه - ملیحه داوری
ناشر: خانه زيست شناسي 
قطع:  وزیری/تک رنگ/ 491صفحه
 
 

مقدمه­ ي مترجمين

به نظر مي­رسد، عصر ما، دوره­ ي گذر است. شيوه­ هاي كهن نگرش به جهان و فرهنگ ­هاي كهن هنوز تا حدودي وجود دارند و شيوه ­هاي جديد، هنوز مطمئن و مبتني بر عادت نيستند و به همين دليل بي نتيجه و نامصمم به نظر مي­آيند. ما درحال افت و خيز هستيم اما ضرورت دارد كه به اين دليل نهراسيم و موفقيت‌هاي جديد خود را بستاييم. افزون بر اين نمي­ توانيم به گذشته بازگرديم و تنها چاره ­ي كار شجاعت است، حال هرچه مي­خواهد پيش آيد. تنها بايد در اين راه ثابت قدم باشيم و از اين امكان فعلي خود، پيش­تر رويم!

در آموزش عالي، همه چيز براي انسان جالب مي­شود. او مي­داند كه جنبه­ ي آموزنده­ ي هر امري را چگونه به سرعت بيابد و نقطه­ اي را مشخص كند كه با آن مي­تواند نقصي از انديشه را برطرف كند و يا انديشه ­اي را با آن تأييد كند. در اين حال، پيوسته كسالت و همچنين حالت تحريك شدگي روح از بين مي­رود. در­نهايت، فرد همچون زيست­ شناسي به ميان گياهان و انسان ­ها مي­رود و خويشتن را پديده ­اي مي­داند كه تنها انگيزه‌ي او ميل به شناخت است.

و حال، با گام­ ها و اعتمادي نيك! هرگونه كه هستي، خويشتن خويش را سرچشمه ­ي تجربه ساز! نارضايتي از خويش را به دور افكن و من خويش را ببخش. درحالي­كه تو با تمامي نيرو در پي تحقق و تجسس هستي كه گره‌هاي آينده چگونه زده خواهد شد، زندگي تو ارزش ابزاري براي شناخت را مي­يابد. تو اين ابزارها را در دست داري و مي­تواني گره­ي­ تمامي مشاهده­ ها، تلاش­ ها، گمراهي‌ها، خطاها، رنج ­ها، عشق و اميد خود را با هدف خويش بگشايي. اين هدف، همان تبديل خويش به زنجيره­اي از كشمكش ­هاي فرهنگي و نتيجه­ گيري بر پايه­ ي همين ضرورت و رسيدن به ضرورت فرهنگي كلي است. پيري كه فرا رسد، به درستي درخواهي يافت چگونه به آن نداي طبيعت گوش فرا داده­اي كه با علاقه بر تمامي جهان حكم مي­راند. همان زندگي كه اوج آن در پيري است، در فرزانگي نيز به اوج مي­رسد و همان تابش ملايم آفتاب شادكامي دايمي روحي است. اين چنين، ديگر فرصت و دليلي براي خشم از فرا رسيدن مرگ نخواهي داشت و به ­سوي نور خواهي رفت و آخرين حركت و آواي تو، غريو شادي شناخت است.

كتاب زيست شناسي مولكولي سرطان كه توسط نويسنده‌ي خلاق و خوش ذوقي نوشته شده است، تلاش مي‌كند تا با شناساندن مكانيسم‌ها، علل بنيادي، داروها و راهكارهاي درماني جديد علمي، به رفع مشكل تقريباً لاعلاج قرن 21 بشريت يعني بيماري سرطان کمک کند. نويسنده‌ي كتاب كه خود، مدرس اين مباحث در دانشگاه‌ها مي‌باشد، علاقمند است تا خواننده را به حوزه‌ي مطالعات و پژوهش در سرطان علاقه ­مند سازد. به همين دليل فصل‌هاي مختلف کتاب را خوب و جامع الاطراف، از مباحث مقدماتي و اوليه شروع کرده و به نقاط فني علمي و نهايتاً كاربردي ختم مي‌كند. تنوع مطالب که در فصول مختلف آمده‌اند از نگاه‌ها و زواياي متفاوت، سرطان را مورد کاوش قرار مي‌دهند که اين نيز يكي از ويژگي‌هاي بسيار خوب كتاب در نوع خود مي‌باشد. در عين حال او تلاش مي­كند اطلاعات خود را از منابع علمي مشخص و گاهاً با نگاه آماري و اعداد و ارقام، به خواننده ارائه دهد. همچنين موارد رخ داده از بيماري و درمان‌ها، در نقاط مختلف دنيا را با بررسي و ذكر علل هر يك از آن­ها و ذكر خوشايند گونه‌ي تلاش‌هاي انجام شده براي بهبودي بيماران و ثبت موفقيت‌هاي صورت گرفته، اميد به زندگي را در بيماران بالا برده و فشارها و تنش‌هاي رواني را در اطرافيان آن‌ها کاهش دهد. همچنين در موارد خاص، كاهش ميزان مرگ و مير در يك روش اتخاذ شده براي درمان يا پيش‌گيري را نيز مطرح مي­كند. به‌علاوه از موفقيت­ هاي علمي و نتايج خوب دستاوردهاي پژوهشي، مطالبي ارائه مي‌دهد كه شوق به تلاش را در محققين جوان اين حوزه برمي‌انگيزد و در اين مسيرِ سخت و طاقت فرسا، دلگرمي و اميدواري براي درمان را در آن‌ها ايجاد مي‌كند.

دكتر پكورينو در نوشتن كتاب با نگرش همه جانبه به علل ايجاد و پيشرفت سرطان، مي‌خواهد اين نگاه نيز در خواننده ايجاد شود كه علاوه بر تلاش‌هاي لازم براي درمان، مطالعات و پژوهش‌هاي علمي، جهت تشخيص زودهنگام و حتي پيش‌گيري از بروز سرطان نيز ضرورت و اولويت دارند. در اين نگاه عالمانه، از يك طرف به عوامل دروني ايجاد
كننده­ي سرطان مانند جهش‌ها، تغيير بيان بعضي ژن‌ها، سلول‌هاي بنيادي سرطاني و عوامل هورموني و ... اشاره مي‌كند و از طرفي ديگر به فاکتور‌هاي مستعدكننده و محرك‌هاي بيروني سرطان مانند رژيم غذايي، سبك زندگي، عفونت‌ها و ... را (با ديدگاه عوامل اپي‌ژنتيکي) به‌عنوان عوامل چندگانه‌ي ايجادكننده و پيش‌برنده‌ي سرطان مي‌پردازد.

در حوزه‌ي درمان نيز نويسنده، به بررسي علل عدم موفقيت روش‌هاي درماني مختلف و نيز شيمي درماني پرداخته و فرآيندهاي بدخيمي و متاستاز را نيز موشكافانه مورد بررسي قرار مي‌دهد. در فصل 12 با معرفي داروهاي ضدسرطان طراحي شده و در حال مصرف، از عدم موفقيت برخي از روش‌هاي درماني و علل مقاوم شدن برخي از انواع سرطان­ ها به داروها صحبت به ميان مي‌آورد و نهايتاً ضرورت توسعه­ ي روش‌هاي درماني جديد و طراحي نسل جديد داروهايي با هدفمندي و کارايي بيشتر و در عين حال اثرات جانبي کمتر، را در آينده مطرح مي‌كند. با توجه به وضعيت فعلي درمان در سطح جهان و هزينه‌هاي بالاي داروهاي مورد استفاده، در نهايت، تمركز بر تشخيص زودهنگام بيماري و ايمني درماني به‌عنوان راهبردهاي نهايي مقابله با اين فرشته‌ي مرگ اسرارآميز و نيز استمرار تلاش و همت دانشمندان و محققين را در اين مسير پيشنهاد مي‌كند.

عقده را بگشاده   گير اي منتهي

 

عقده‌ي سخت است بر کيسه تهي

در گشاد عقده‌ها گشتي تو پير

 

عقده‌ي چندي دگر بگشاده گير

عقده‌اي­کان برگلوي ماست سخت

 

که بداني که خسي يا نيک ‌بخت

حل اين اشکال کن گر آدمي

 

خرج اين کن دم اگر صاحب دمي

 

 

 

 

 

 

 

در اين کتاب، به ­منظور شناخت نقاط دقيق و حساس حوادث ايجاد كننده‌ي سرطان، تجسم صورت واقعي حوادث مولكولي در ذهن خواننده با ارائه‌ي تصاوير متعدد و مؤثر در فهم مسيرهاي مولكولي صورت گرفته است. همچنين در کل کتاب، از علامت هدف (       ) جهت مشخص نمودن مسيرها يا مولکول­هاي کليدي استفاده شده است که به­ طور بالقوه مي­توانند به­ عنوان نقاط هدف مهم در طراحي داروهاي جديدي با اثرگذاري هدفمند در نظر گرفته شوند.

توضيحات مختصر و مفيد بعضي تكنيك‌هاي مولكولي براي معرفي روش‌هاي مطالعه و بررسي و تشخيص، همچنين وارد كردن به تفكر در مفاهيم کليدي، در کادرهاي "ايستگاه‌ انديشه" و نيز طرح پرسش‌هاي ساده و كليدي و نيز معرفي سبك و روش زندگي، بخش‌هاي ديگري است كه نويسنده در غني‌كردن و تنوع بخشيدن به مباحث كتاب، تمامي توان و ذوق خود را به کار گرفته است.

راهبردهاي درماني در بخش پاياني اکثر فصول، با معرفي داروها و ذكر مكانيسم عمل آن‌ها، زيبايي كتاب را چندين برابر كرده و اميد به درمان را با توجه به شناخت علت اصلي در هر سرطان در ذهن خواننده شكوفا مي‌كند.

در ترجمه‌ي کتاب سعي شده است در نهايت امانت‌داري و حفظ اصالت علمي مطالب ارائه شده توسط نويسنده، شيوايي فارسي و ساده نويسي براي خوانندگان محترم فراهم شود تا بالاترين بهره‌مندي از کتاب صورت گيرد. در عين حال به دليل اين که برگردان‌هاي فارسي، نامأنوس و مبهم نباشند؛ اصطلاحات علمي و لغات تخصصي به‌ پاورقي صفحات ارجاع داده شده‌اند.

اين کتاب مي‌تواند مورد استفاده‌ي دانشجويان دوره­ي کارشناسي و دوره‌هاي تحصيلات تکميلي (کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصي)، پزشکان عمومي، متخصصين و فوق تخصص‌هاي حوزه‌ي باليني و همچنين محققان باليني حوزه‌هاي ژنتيک و سرطان قرار گيرد.

اميد است ترجمه‌ي اين اثر براي خوانندگان محترم، محققان اين حوزه و اساتيد گرانقدر مفيد واقع شود؛ هرچند:

لايق نبود زيره به کرمان بردن

 

خار و خسکي را به گلستان بردن

اما چه کنم عادت موران اين است

 

ران ملخي پيش سليمان بردن

 

 

 

 

همچنين از همه ­ي خوانندگان محترم تقاضا داريم در جهت غني‌تر شدن مطالب کتاب و رفع اشکالات احتمالي ناخواسته در ترجمه، ما را از راهنمايي‌هاي ارزنده‌ي خود بهره‌مند نمايند تا انشاءا... در چاپ‌هاي بعدي کتاب مورد استفاده قرار گيرد و براي کسب معرفت بيشتر و دستيابي به دانشِ مورد نياز در اين راه، باز هم به کلام شيرين مولانا گوش جان مي‌سپاريم:

هر که کامل‌تر بوَد او در هنر

 

او به معني پس، به صورت پيش‌تر

دانشي بايد که اصلش زآن سرست

 

زآنکه هرفرعي به اصلش رهبرست

هر پري بر عرض دريا کي پرد

 

تا   لدن علم لدني مي‌برد

 

 

 

 

 

در پايان برخود لازم مي­دانيم كه از زحمات و تلاش­هاي بي­وقفه ­ي كاركنان و دست­اندركاران انتشارات خانه­ ي
زيست ­شناسي كمال تشكر و سپاسگزاري را به­جا آوريم.

همچنين ضمن تشكر از خانواده­هاي عزيزمان كه با حمايت ­ها و مساعدت­ هاي همه­ جانبه ­ي خود، بستر فكري و روحي مناسبي را در راستاي تحقق اين امر مهيا كرده و صبورانه ما را در اين مسير ياري نمودند، نهايت قدرشناسي خود را ابراز مي­نماييم.

مترجمين- بهار 1391

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

   فهرست مطالب                                                                                                                                        

 

1     مقدمه                                         9     

     1-1سرطان چيست؟                                                                            10          

     1-2 شواهد بيانگر اين است که سرطان يک بيماري ژنتيکي در سطح سلولي است       14

1-3 عوامل مؤثر در سرطان‌زايي انسان                                                         22

     1-4 اصول روش‌هاي درماني سنتي سرطان                                                   26

     1-5 آزمايشات باليني                                                                            28          

   1-6 نقش هدف­هاي مولکولي در روش­هاي درماني سرطان                                  30

2     ساختار و پايداري DNA: جهش‌ها در برابر ترميم‌ها  39

2-1 ساختار ژن ـ دو بخش در ساختار يک ژن: نواحي تنظيمي و نواحي کدکننده       40

2-2 جهش‌ها                                                                                     42

2-3 عواملي با خاصيت سرطان‌زايي                                                             44

2-4 ترميم DNA و استعداد ابتلا به سرطان                                                  63

            راهبردهاي درماني                                                                  69

2-5 روش‌هاي درماني سنتي: شيمي­درماني و پرتودرماني                                   69

3     تنظيم بيان ژن                                 81

3-1 فاکتورهاي رونويسي و تنظيم فرآيند رونويسي                                          81

3-2 ساختار کروماتين                                                                          91

3-3 تنظيم اپي‌ژنتيکي فرآيند رونويسي                                                        92

3-4 شواهدي حاکي از نقش اپي‌ژنتيک در سرطان‌زايي                                      97

3-5 تلومرها و تلومراز                                                                          101

             راهبردهاي درماني                                                                 106

3-6 داروهاي مؤثر بر هيستون‌ها و اپي‌ژنوم                                                  106

3-7 مهارکننده‌هاي تلومراز                                                                   109

4     پيام­رساني فاکتورهاي رشد و انکوژن‌ها           115

4-1 پيام­ رساني فاکتور رشد اپيدرمي: يک نمونه­ي مهم                                    116

4-2 انکوژن‌ها                                                                                   128

              راهبردهاي درماني                                                                140

4-3 مهارکننده‌هاي کينازي                                                                  140

4-4 درمان‌هايي که Ras را هدف مي‌گيرند                                                  147

5     چرخه­ي­سلولي                                   153

5-1 سيکلين‌‎ها و کينازهاي وابسته به سيکلين (cdkها)                                   154

5-2 مکانيسم‌هاي تنظيم cdk                                                                159

5-3 پيشرفت از­طريق نقطه­ي کنترل G1                                                     162

5-4 نقطه­ي کنترل G2                                                                        165

5-5 نقطه­ي کنترل ميتوزي                                                                   166

5-6 چرخه­­ي سلولي و سرطان                                                                168

                راهبردهاي درماني

5-7 مهارکننده‌هاي کيناز وابسته به سيکلين                                               173

5-8 ديگر اهداف کينازي چرخه­ي سلولي                                                    174

5-9 مهارکننده‌هاي دوک ميتوزي                                                           175

6     مهار رشد و ژن‌هاي سرکوب‌کننده­ي تومور           181

6-1 تعاريف ژن‌هاي سرکوب‌کننده­ي تومور                                                 182

6-2 ژن رتينوبلاستوما                                                                         187

6-3 جهش‌ها در مسير RB و سرطان                                                       189

6-4 مسير p53                                                                                190

6-5 جهش‌ها در مسير p53 و سرطان                                                       201

6-6 ميان‌کنش محصولات پروتئيني DNA ويروس با p53 و RB                        204

            راهبردهاي درماني

6-7 هدف‌گيري مسير p53                                                                   206

7     آپوپتوز                                      217

7-1 مکانيسم‌هاي مولکولي آپوپتوز                                                           220

7-2 آپوپتوز و سرطان                                                                         234

7-3 آپوپتوز و شيمي­درماني                                                                   241

راهبردهاي درماني                                                                 243

7-4 داروهاي القاکننده­ي آپوپتوز                                                             243

8     سلول‌هاي بنيادي و تمايز                       253

8-1 سلول‌هاي بنيادي و سرطان                                                             256

8-2 تمايز و تنظيم رونويسي                                                                  271

راهبردهاي درماني                                                                  278

8-3 مهارکننده‌هاي مسير Wnt                                                              280

8-4 مهارکننده‌هاي مسير Hh                                                               282

8-5 لوسمي و تمايزدرماني                                                                    284

9     متاستاز                                      291

9-1 مراحل متاستاز                                                                           291

9-2 ابزارهاي مهاجرت سلولي: مولکول‌هاي اتصال سلولي، اينتگرين‌ها و پروتئازها       294

9-3 فرآيند ورود به درون رگ                                                                298

9-4 انتقال                                                                                      299

9-5 فرآيند خروج از رگ                                                                      300

9-6 کلوني‌زايي متاستازي                                                                     301

9-7 تغيير رگ‌زايي                                                                             304

9-8 شباهت­هاي بين نمو اوليه و متاستاز                                                   313

9-9 ديگر روش­هاي رگ‌‎زايي جديد در تومور                                                313

              راهبردهاي درماني                                                                315

9-10 مهارکننده‌هاي متالوپروتئيناز (MPIها)                                              315

9-11 روش‌هاي درماني ضد­رگ‌زايي و هدف‌گيري عروقي                                  316

9-12 هدف‌گيري يک­باره­ي چندين مرحله­ي متاستاز                                      323

10     عفونت‌ها و التهاب                            329

10-1 شناسايي عوامل عفوني به­عنوان عوامل سرطان‌زا                                     331

10-2 التهاب و سرطان                                                                        340

                    راهبردهاي درماني                                                              349

10-3 يک برنامه­ي واکسيناسيون ملي عليه ويروس هپاتيت B در کشور تايوان         349

10-4 ريشه‌کن کردن H.pylori و ارتباط آن با پيش­گيري از سرطان معده             350

10-5 واکسن‌هاي سرطان براي پيش­گيري از سرطان دهانه­ي رحم                      351

10-6 مهار التهاب                                                                              353

11     مواد غذايي، هورمون‌ها و ميان‌کنش‌هاي ژني      361

11-1 عوامل ايجادکننده­ي سرطان                                                           365

11-2 عوامل پيش­گيري‌کننده: عناصر کم‌مصرف در ميوه‌ها و سبزيجات                 370

11-3 تغييرات متابوليکي در سلول‌هاي توموري                                            378

11-4 پلي­مورفيسم (چندشکلي)‌هاي ژنتيکي و رژيم غذايي                                381

11-5 ويتامين D: رابطي بين مواد­غذايي و فعاليت هورموني                                383

11-6 هورمون‌ها و سرطان                                                                    386

                   راهبردهاي درماني                                                              391

11-7 غذاهاي"تقويت شده"و مکمل‌هاي رژيم غذايي به­منظور ممانعت شيميايي        391

11-8 داروهايي که مسيرهاي انرژي را هدف قرار مي‌دهند                                393

11-9 داروهايي که استروژن را هدف قرار مي‌دهند                                         393

12     صنعت سرطان: توليد دارو و طراحي آزمايشات باليني 403

12-1 راهکارهاي توليد دارو                                                                   403

12-2 توليد imatinib                                                                         410

12-3 نسل دوم روش‌هاي درماني                                                            412

12-4 فارماکوژنوميکس                                                                        415

12-5 طراحي آزمايشات باليني اصلاح شده                                                  416

12-6 يک حرفه در تحقيقات سرطان                                                        422

13     سرطان در آينده: تمرکز بر علم تشخيص و ايمني­درماني     427

13-1 واکسن‌هاي سرطان                                                                     429

13-2 ريزآرايه­ها و تهيه­ي پروفايل بياني                                                     440

13-3 علم تشخيص و پيش‌آگهي بيماري                                                    444

13-4 عکس­برداري                                                                             447

13-5 علم بيوانفورماتيک در تحقيقات سرطان                                              449

13-6 فناوري نانو در سرطان                                                                 450

13-7 درمان علائم سرطان                                                                    453

13-8 آيا ما در حال پيشرفت هستيم؟                                                      454

ضميمه­ي 1: تنظيم چرخه­ي سلولي

ضميمه­ي 2: مراکز تحقيقاتي سرطان

واژه نامه

تصاوير رنگي

 

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

دفتر مرکزی: تهران، خیابان لبافی نژاد- بین فلسطین و ابوریحان- کوچه باقری پارسا- بن بست اول- پلاک4تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350