logo

فروش ویژه کمپبل و سولومون
پیام مصطفی پویان مدیر خانه زیست شناسی
پیش فروش دوره 5 جلدی LIFE 2017
مهرتان مبارک
بانک آزمونهای ارشد از سال 75 تا 96
فروش ویژه جانورشناسی هیکمن جلد 1 و 2
بن تخفیف ویژه خرید کتاب از اف بوک
اف بوک حامی محیط زیست

تاوان عشق
نویسنده: دکتر محمدرضا نوری دلویی
ناشر: خانه زیست شناسی
سال چاپ: 1396
قطع: وزیری/960 صفحه
 
 

سخن ناشر

... مهرماه 1374 بود و من تازه دانشجوي فوق­ ليسانس دانشگاه تهران شده بودم؛ « رشته‌ي علوم سلولي و مولكولي».

روزي براي گرفتن مقاله ­اي تخصصي، به ساختمان مركز ملي مهندسي ژنتيك و فناوري زيستي، واقع در ضلع شرقي دانشگاه تهران ـ‌ خيابان قدس، كوچه عباس شفيعي ـ رفتم و از درب طبقه­ي سوم ساختمان، وارد كتابخانه­ ي اين مركز شدم.

پس از ورود به كتابخانه، تابلوي نقره­اي رنگ بزرگي (مربوط به بهره‌برداري از نخستين آزمايشگاه و كتابخانه‌ي مركزي به تاريخ 22/11/1371) بر روي ديوار جلب توجه مي­كرد. به نوشته‌ي روي تابلو دقيق شدم و نگاهم در انتهاي آن بر روي يك اسمِ آشنا خيره ماند: [مؤسس و مدير: محمدرضا نوري دلويي]

اين اسم را چندي قبل بر روي كتاب­هاي فرهنگ مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي نيز ديده بودم و از دوستان در دانشگاه و خوابگاه، هم زياد شنيده بودم ...

دكتر محمدرضا نوري دلويي از همان روزها و حتي كمي قبل­تر از آن در ذهنم جايگاهي ويژه يافت. او را همواره انساني با هدف­هايي بزرگ، شخصيتي جسور و متفاوت از ديگران،‌ يافتم ...

سال­هاي منتهي به فارغ­ التحصيلي ­ام از دانشگاه تهران، همراه شده بود با شنيدن خبرهاي نگران­ كننده ­اي­ از دكتر نوري دلويي، كه شايد مهم­ترين آن­ها كنار گذاشته شدن ايشان از مديريت مركز ملي مهندسي ژنتيك بود!

سال­ها گذشت و من پس از فارغ ­التحصيلي، خانه‌ي زيست­ شناسي را تأسيس كردم. در يكي از كتاب­هاي دوره ­ي دبيرستان، براي آشنايي دانش ­آموزان و دبيران با مفاخر علمي كشور در حوزه­ ي
زيست­ شناسي، بدون اطلاع قبلي، بيوگرافي ايشان را قرار دادم. دكتر نوري دلويي پس از ديدن اين بيوگرافي، با انتشارات تماس گرفتند و شاكي شدند كه چرا بدون اطلاع ايشان اين مطالب چاپ شده است! نظر ايشان بر اين بود كه اگربا هماهنگي انجام مي‌شد، متن كامل‌ تري را آماده و در اختيار دانش‌پژوهان قرار مي‌دادند؛ اين شد سرآغاز يك ارتباط دوست ­داشتني با شخصي كه هميشه در ذهنم جايگاه متمايزي از ديگر زيست­ شناسان كشور داشت.

زماني كه دكتر نوري دلوييِ عزيز، در پي مذاكرات و درخواست حضوريِ بنده و همكاران و
درخواست­هاي بسياري ديگر، به ­ويژه دانشجويانشان، سرانجام پيشنهاد چاپ زندگينامه و خاطراتِ گذشته­ ي خود را پذيرفتند، فرصتي پيش آمد تا واقعيت­هاي بزرگ شدن و عزيز شدنِ اين استاد برجسته‌ي كشور را بفهمم! بيش از هر كس ديگري، اين سرگذشت­ نامه براي خودم جالب و جذاب بود

قلم شيواي دكتر نوري دلويي، همراه با استعداد ذاتي ايشان در شعر و ادبيات و نگارش فصلي تحت عنوان «يادِ دوست» در تمجيد و تجليل؛ و نگارش شرح مختصري از زندگينامه‌ي بزرگان علم و دانش اين سرزمين در حوزه­ هاي دانشگاهي و غيردانشگاهي، همچون دكتر علي شريعتي، دكتر عبدالله شيباني (رئيس اسبق دانشگاه تهران)، دكتر سيد جعفر شهيدي، دكتر ابوالقاسم گرجي، پروفسور حسين ميرشمسي، استاد محمدتقي جعفري، آيت­الله طالقاني، حاج شيخ عبدالله نوراني، پروفسور محمد عبدالسلام، پروفسور فضل‌الله رضا و ... كتاب حاضر را از هر جهت متمايز كرده است. بسيار اميدوارم كه تك­تك دانشجويان و به­ ويژه دانشجويان رشته­ هاي زيست­ شناسي و پزشكي اين كتاب سترگ را با چشمِ جان مطالعه كنند و در دورنماي آينده­ي خود چنين شخصيتي را الگوي زندگي خويش قرار دهند. ما، در كنار چاپ اين اثر، به دنبال ترويج فرهنگي هستيم كه اساتيد بزرگِ ما را تشويق به نوشتن و نوشتن نمايد! سرمايه­اي كه طي ساليان درازِ تحصيل، پژوهش و تدريس در روح و جان اين بزرگواران اندوخته شده است، با نوشتن، همچون دُري گرانبها از صدف بيرون خواهد آمد.

كاش مي­شد در دانشگاه­ هاي كشور، واحدِ درسي به نام « تجربه ­ي اساتيد» ارائه مي­شد و اساتيد بزرگي چون دكتر نوري دلويي به بيان تجربيات و خاطرات گرانبهاي خود مي­پرداختند. ارزش واقعي چنين
كلاس­هايي به هيچ ­وجه با كلاس­هاي علمي و واحدهاي معمول دانشگاه­ها قابل مقايسه نخواهد بود!

در پايان،‌ ضمن آرزوي سلامتي و سعادت براي جناب آقاي دكتر نوري دلويي، از ايشان به خاطر صبر و متانت و حوصله­ ي فراوان در فرايند انجام كار چاپ اين اثر گرانبها، تشكر و قدرداني مي­كنم.

مصطفي پويان

مدير نشر خانه زيست‌شناسي

زمستان/1396
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 بنا دارم شخصیتی را به شما معرفی کنم که به تعبیر خودم "خاص ترین زیست شناس کشور " است؛ بله خاص ترین !

کار کردن با چنین شخصیتی، در عین جذابیت و افتخار، فوق العاده سخت و حساس بود!
علت اصلی این سختی هم نظم فراتر از تصور بنده و شماست که گاهی انسان را تا مرز کلافگی پیش می برد ...!

دکتر محمد رضا نوری دلویی همیشه و همواره در ذهن من یک شخصیت ممتازِ جسور بوده و هست

.

 

 

 

 
او را از زمانی که دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه تهران بودم ( و حتی اندکی قبل تر که دانشجوی دانشگاه شیراز بودم) می شناختم .

اما همه بزرگی او در ذهنم به خاطر تاسیس "مرکز ملی مهندسي ژنتیک و بيوتكنولوژي ايران" بود،  مرکزی که با وجود راه اندازی تنها بخش هایی از آن، امروزه یکی از مراکز معتبر علمی کشور است .

یادم می آید اولین جمله ایی که من از این مرکز شنیده بودم این بود که قرار است این مرکز به حدی توسعه یابد تا در آمدی به اندازه فروش نفت در کشور داشته باشد...!

با هم مختصري از زندگي نامه دكتر محمد رضا نوري دلوئي را مرور ميكنيم....⏪ دكتر محمد رضا نوري دلوئي استاد پايه 26 دانشگاه علوم پزشكي تهران در 20 بهمن سال 1328 در يكي از روستاهاي گناباد بنام "دلوئي" و در خانواده اي كشاورز چشم به جهان گشود.

دوران دبستان را همان جا سپري كرد. در طي دوران تحصيل همواره با كسب رتبه نخست، دانش آموزي ممتاز بود و البته در كنار درس به فعاليتهاي ديگري هم مي پرداخت.  
محمد رضا، تحصيلات ابتدائي را در دبستان شيباني واقع در روستاي دلوئي در سال 1341 به پايان رساند و در سال 1347 ديپلم خود را در رشته ي طبيعي (علوم تجربي) با كسب رتبه ي نخست در دبيرستان ناصر خسرو گناباد اخذ كرد.
 سپس به دانشكده علوم دانشگاه تهران در مقطع ليسانس زيست شناسي وارد شد.
در آن زمان براي او فرصتهاي ديگري هم در رشته هائي كه در آن زمان جاذبه بيشتري داشت، موجود بود اما علاقه به جستجو و پژوهش در مسائل زيست شناسي[ بويژه ژنتيك ] موجب شد تا به اين رشته بپردازد.
 
پس از اخذ مدرك ليسانس، با اخذ رتبه نخست كنكور فوق ليسانس، شاخه ي راديو بيولوژي و ژنتيك، وارد مركز تحقيقات بيوفيزيك و بيوشيمي (IBB) دانشگاه تهران شد.
 مركزي كه در آن زمان از جايگاه بسيار بالائي در علوم سلولي و مولكولي روز دنيا برخوردار بود.
پس از حدود سه سال تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد و كسب رتبه نخست، با استفاده از بورسي كه به وي تعلق مي گرفت، براي ادامه تحصيل به خارج از كشور رفت.
 محمد رضا نوري دلوئي در همان سال نخست تحصيل در رشته زيست شناسي دانشگاه تهران با پيگيري هاي دشوار چندين ساله و مستمر خود، سرانجام در سال 1351، مسئولين وقت گروه زيست شناسي و دانشكده علوم دانشگاه تهران را متقاعد كرد كه پژوهش روي زعفران ايران به دليل اولويت داشتن (ارزش اقتصادي قابل توجه) آغاز شود.
 بدين منظور نامبرده در چندين نوبت بنه هاي زعفران مزروعي را از زادگاه خود گناباد (بويژه روستاي دلوئي) در فصل مناسب به تهران انتقال داد، با كمك مستقيم مرحوم پدر خود در مزرعه ي 78 هكتاري دانشكده علوم دانشگاه تهران (واقع در كرج) ، قم ، پرديس اصلي دانشگاه تهران و گلخانه هاي پژوهشي در محل IBB دانشگاه تهران، كه در حال تاسيس بود، كاشت و خود، سرانجام در سال 1354 نخستين پايان نامه پژوهشي كارشناسي ارشد را با عنوان "مطالعه ي سيتو ژنتيكي زعفران (Crocas Sativus) و بررسي امكان كاشت آن در مناطق غير از جنوب استان خراسان" را با موفقيت چشمگير گذراند.محمدرضا نوري دلوئي در سال 1354 به دانشگاه ايالتي ميشيگان آمريكا رفت و حدود 6 سال بطور تمام وقت به تحصيل پرداخت و در تير ماه 1360 با دريافت درجه دكتراي تخصصي (Ph.D) در رشته ي "ژنتيك مولكولي پزشكي"  به كشور بازگشت.

وي از سال 1360 تاكنون با استفاده وسيع و مستمر از روشها و فنون روزآمد مهندسي ژنتيك و ژنتيك مولكولي در بيماريهاي بسيار مهم ارثي و سرطان، از جنبه هاي نظري و علمي توفيق انجام پژوهش هاي گسترده اي را داشته است، و نيز در دوره هاي متعدد پيشرفته تخصصي و در مراكز پيشرفته علمي جهان شركت داشته است. تخصص هاي تكميلي وي ، بيماريهاي ارثي ، مهندسي ژنتيك و سرطان مي باشد.
 
دكتر  محمد رضا نوري دلوئي تقريبا همزمان با تولد دانش و فن مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي، وارد دانشگاه ايالتي ميشيگان شد و با بهره گيري از اين حسن تصادف، همراه با آموزش، با استفاده از روش هاي قدرتمند مهندسي ژنتيك، پژوهش هاي وسيع و عميقي را بويژه در زمينه هاي مكانيسم مولكولي پيدايش سرطان انجام داد كه به دستاورد ها و كشفيات بسيار مهمي منجر گرديد كه بخشي از آن در مجله ي نيچر (Nature) به چاپ رسيد.
علاقه فراوان به اين پژوهش ها و عشق خدمت به كشور، اين پرسش را براي او پيش آورد كه چرا ما در ايران چنين كارهايي نكنيم؟سال 1360 و همزمان با ورود به كشور اين ايده را در ايران بطور جدي و مستمر، طرح و پيگيري كرد.
شش سال پيگيري فوق العاده دشوار، تنها، اما خستگي ناپذير، بي وقفه و عاشقانه گذشت.
 از موارد بسيار نادر كه بگذريم، در تمام اين مدت، پيشنهاد و پيگيري هاي همه جانبه وي،از سوي مسئولان مربوطه مورد استقبال قرار نمي گرفت.
نامبرده سر انجام با لطف خداوند در سال 1366 توفيق يافت مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي (پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و فناوري زيستي) را تاسيس كند.مرکزی كه انديشه ي نخستين آن در سال 1355 و در كشور آمريكا در ذهن او شكل گرفت، و در پي تاسيس آن، اين روياي دلچسب و شيرين به واقعيت پيوست.

دكتر نوري دلوئي تا بهمن ماه 1372 مسئوليت اداره اين مركز را نيز بر عهده داشت.
 او در همان اوايل تاسيس مركز، بيش از 22 نفر را به عنوان بورسيه هاي مركز در مقطع PhD به كشور هايي مانند كانادا، ژاپن، بلژيك، سوئد و انگليس اعزام كرد تا هسته ي اوليه ي پژوهشگران ومتخصصان واجد شرايط مركز فراهم آيد. وي همزمان با همكاري چند مؤسسه ي پژوهشي و آموزشي كشور، دوره ي دكتراي فراورده هاي بيولوژيك را در كشور تاسيس كرد تا از اين طريق نيز بخشي از نيرو هاي ضروري و مورد نياز كشور تربيت شود.
در سال هاي نخست تاسيس دانشگاه تربيت مدرس ، در سال 1362، دكتر نوري دلوئي فعاليتي را نيز در آنجا آغاز كرد و با تاسيس گروه ژنتيك، شرايط براي تربيت نيروهاي مفيد در رشته ژنتيك فراهم آمد.

دكتر محمدرضا نوري دلوئي دهها دانشجوي فوق ليسانس در رشته ژنتيك تربيت كرد كه بسياري از آنها، پس از دريافت درجه دكتراي از داخل و بويژه خارج از كشور، و كسب موفقيت هاي قابل توجه، هم اينك در دانشگاهها و مراكز پژوهشي كشور به فعاليت مشغولند.

ايشان براي حدود 14 سال، مديريت اين گروه را نيز بر عهده داشت. دكتر در سال هاي 63-62 با كمك وزارت آموزش و پرورش، براي نخستين بار در كشور تاسيس و انتشار مجله اي را بنام " مجله رشد آموزش زيست شناسي" آغاز كرد و بيش از 13 سال سر دبيري آن را نيز بر عهده داشت.
تاسيس مجله ي بين المللي علوم پايه جمهوري اسلامي ايران در سال 1366، فعاليت مهم ديگر دكتر نوري دلوئي است كه همچنان مدير مسئول و سر دبيري آن را نيز بر عهده دارد. اين نشريه كه در ISI نيز نمايه مي شود، پژوهش هاي علوم پايه را كه براي نخستين بار در كشور انجام مي شود، به زبان انگليسي منتشر مي كند. در اين نشريه ي بين المللي، مقاله ها ي فراواني از پژوهشگران ودانشمندان بسياري ازكشورهاي جهان چاپ شده است كه همچنان ادامه دارد. از جمله از مرحوم پروفسورعبدالسلام دانشمند مسلمان و برنده جايزه نوبل فيزيك نيز مقاله اي چاپ شده است.

دكتر نوري همچنين  در سال 1377 و پس از نزديك به دو دهه پيگيري مستمر، توفيق بدست آورد كه با حمايت وقت دانشگاه، گروه ژنتيك پزشكي را در دانشكده دانشگاه علوم پزشكي تهران، ايجاد كند. ايشان مديريت اين گروه را نيز تا سال 1382 بر عهده داشتند
 
عضويت در شوراي پژوهش هاي كشور، شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشكي كشور، معاون دانشگاه تهران، رئيس دانشكده علوم دانشگاه تهران و معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران، و عضو هيئت مؤسس و عضو هيئت مديره ي انجمن زيست شناسي ايران و سر دبيري نشريه ي علمي پژوهشي اين انجمن، از آغاز تاسيس براي مدت 10 سال، عضويت در مجله ي علمي پژوهشي بيو تكنولوژي ايران ، دبيري كميته ي پيشگيري تشخيص و درمان بيماريهاي ژنتيكي كشور، عضويت در شوراي سياستگذاري و هماهنگي زيست فناوري پزشكي كشور، عضو و نماينده ي هيئت مؤسس انجمن علمي ژنتيك پزشكي ايران، از جمله مسئوليت هاي گذشته ايشان بوده است.
دكتر محمد رضا نوري دلوئي در هيئت هاي تحريريه ي نشريه هاي متعدد علمي پژوهشي مانند: نشريه بين المللي پزشكي جمهوري اسلامي ايران، Acta Medica Iranica، طب و تزكيه، نشريه علمي پژوهشي زيست شناسي ايران (وابسته به انجمن زيست شناسي ايران) و فصلنامه انگليسي علمي پژوهشي شنوائي سنجي عضويت دارد. همچنين ايشان عضو و دبير بورد ژنتيك كشور بوده، و در كميته ي برنامه ريزي علوم زيستي كشور، كميته ي كشوري اخلاق در پژوهش هاي علوم پزشكي، كميته ي علمي المپياد زيست شناسي دانشجوئي كشور، هيئت مديره ي انجمن ژنتيك پزشكي كشور، هيئت امناي انستيتو پاستور ايران و... عضويت دارد.
 
 دكتر نوري دلوئي از محضر بسياري از اساتيد برجسته خارجي بويژه " جيمز واتسون" ، "هانس كربس " ، راتمن ، رابينز ، كانگ ، كارلسون و اشنايدر كه عموما شهرت جهاني دارند ، كسب فيض نموده است.

همچنين اساتيد وي در دانشگاه ميشيگان، پروفسور كانگ (استاد راهنماي پايان نامه ي دكتراي ) ، پروفسور مايكل بيشاب و پروفسور ورموس در سال 1989 جايزه ي نوبل گرفتند. مرکزی كه انديشه ي نخستين آن در سال 1355 و در كشور آمريكا در ذهن او شكل گرفت، و در پي تاسيس آن، اين روياي دلچسب و شيرين به واقعيت پيوست.

دكتر نوري دلوئي تا بهمن ماه 1372 مسئوليت اداره اين مركز را نيز بر عهده داشت.
 او در همان اوايل تاسيس مركز، بيش از 22 نفر را به عنوان بورسيه هاي مركز در مقطع PhD به كشور هايي مانند كانادا، ژاپن، بلژيك، سوئد و انگليس اعزام كرد تا هسته ي اوليه ي پژوهشگران ومتخصصان واجد شرايط مركز فراهم آيد. وي همزمان با همكاري چند مؤسسه ي پژوهشي و آموزشي كشور، دوره ي دكتراي فراورده هاي بيولوژيك را در كشور تاسيس كرد تا از اين طريق نيز بخشي از نيرو هاي ضروري و مورد نياز كشور تربيت شود.

در سال هاي نخست تاسيس دانشگاه تربيت مدرس ، در سال 1362، دكتر نوري دلوئي فعاليتي را نيز در آنجا آغاز كرد و با تاسيس گروه ژنتيك، شرايط براي تربيت نيروهاي مفيد در رشته ژنتيك فراهم آمد. دكتر محمدرضا نوري دلوئي دهها دانشجوي فوق ليسانس در رشته ژنتيك تربيت كرد كه بسياري از آنها، پس از دريافت درجه دكتراي از داخل و بويژه خارج از كشور، و كسب موفقيت هاي قابل توجه، هم اينك در دانشگاهها و مراكز پژوهشي كشور به فعاليت مشغولند.

ايشان براي حدود 14 سال، مديريت اين گروه را نيز بر عهده داشت. دكتر در سال هاي 63-62 با كمك وزارت آموزش و پرورش، براي نخستين بار در كشور تاسيس و انتشار مجله اي را بنام " مجله رشد آموزش زيست شناسي" آغاز كرد و بيش از 13 سال سر دبيري آن را نيز بر عهده داشت.تاسيس مجله ي بين المللي علوم پايه جمهوري اسلامي ايران در

برنامه ريزي علوم پزشكي كشور، معاون دانشگاه تهران، رئيس دانشكده علوم دانشگاه تهران و معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران، و عضو هيئت مؤسس و عضو هيئت مديره ي انجمن زيست شناسي ايران و سر دبيري نشريه ي علمي پژوهشي اين انجمن، از آغاز تاسيس براي مدت 10 سال، عضويت در مجله ي علمي پژوهشي بيو تكنولوژي ايران ، دبيري كميته ي پيشگيري تشخيص و درمان بيماريهاي ژنتيكي كشور، عضويت در شوراي سياستگذاري و هماهنگي زيست فناوري پزشكي كشور، عضو و نماينده ي هيئت مؤسس انجمن علمي ژنتيك پزشكي ايران، از جمله مسئوليت هاي گذشته ايشان بوده است.
دكتر محمد رضا نوري دلوئي در هيئت هاي تحريريه ي نشريه هاي متعدد علمي پژوهشي مانند: نشريه بين المللي پزشكي جمهوري اسلامي ايران، Acta Medica Iranica، طب و تزكيه، نشريه علمي پژوهشي زيست شناسي ايران (وابسته به انجمن زيست شناسي ايران) و فصلنامه انگليسي علمي پژوهشي شنوائي سنجي عضويت دارد. همچنين ايشان عضو و دبير بورد ژنتيك كشور بوده، و در كميته ي برنامه ريزي علوم زيستي كشور، كميته ي كشوري اخلاق در پژوهش هاي علوم پزشكي، كميته ي علمي المپياد زيست شناسي دانشجوئي كشور، هيئت مديره ي انجمن ژنتيك پزشكي كشور، هيئت امناي انستيتو پاستور ايران و... عضويت دارد.
 
 دكتر نوري دلوئي از محضر بسياري از اساتيد برجسته خارجي بويژه " جيمز واتسون" ، "هانس كربس " ، راتمن ، رابينز ، كانگ ، كارلسون و اشنايدر كه عموما شهرت جهاني دارند ، كسب فيض نموده است.

همچنين اساتيد وي در دانشگاه ميشيگان، پروفسور كانگ (استاد راهنماي پايان نامه ي دكتراي ) ، پروفسور مايكل بيشاب و پروفسور ورموس در سال 1989 جايزه ي نوبل گرفتند. دكتر نوري اساتيد و همكاران بسيار برجسته ي ديگري هم داشته است؛ مانند پروفسور هووارد تمين كه در سال 1974 آنزيم Reverse Transcriptase را كشف كرد و همراه با آقاي ديويد بالتيمور در سال 1978 جايزه نوبل گرفتند.
  همچنين با پروفسور فالسكي ، رئيس مركز بين المللي مهندسي ژنتيك و بيو تكنولوژي واقع در تريست ايتاليا ، پروفسور تي واري ، رئيس سابق مر كز بين المللي مهندسي ژنتيك و بيو تكنولوژي در دهلي نو (هند) ، پروفسور برمك از برجستگان جهاني و دانشمند معروف مركز تحقيقات مرمره در تركيه ، پروفسور مر و پروفسور فيلد در انگلستان و شمار ديگري از دانشمندان برجسته ، همكاري هاي علمي و پژوهشي داشته و دارد.دكتر نوري دلوئي توفيق كسب فيض از محضر بسياري از اساتيد بزرگوار ايراني را در دوران هفت سال تحصيل در دانشگاه تهران داشته است كه بيش از همه بايد از روان شاد استاد فرزانه ، جناب آقاي دكتر عبدالله شيباني پدر فيزيولوژي ايران ياد كرد.

شركت در بيش از يكصد گرد همايي ، كنفرانس و كارگاه هاي پيشرفته ي علمي- پژوهشي ملي ، منطقه اي و بين المللي از آغاز تاكنون ، داشتن بيش از 21 مورد نوآوري و تاسيسات علمي- پژوهشي و علمي آموزشي و فرهنگي در سطح ملي و دريافت بيش از 20 مورد تقدير نامه در اين موارد، عضويت در بيش از 56 انجمن علمي ، اجتماعي و فرهنگي و هيئت هاي تحريريه مجلات تخصصي از سال 1360 به بعد ، عضو هيئت مؤسس سياستگذاري و برنامه ريزي دوره ها و رشته هاي فراوان در علوم زيستي و در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا از آغاز تا كنون ، مؤسس شمار زيادي آزمايشگاه هاي پژوهشي و آموزشي- تخصصي در زمينه هاي مختلف علوم سلولي و مولكولي بويژه مهندسي ژنتيك و ژنتيك مولكولي ، تدريس بيش از 35 درس مختلف در مقاطع مختلف كارداني تا دكترا مانند: ژنتيك پزشكي و انساني ، بيماريهاي ارثي و مشاوره ژنتيكي ، ژنتيك مولكولي پيشرفته ، مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي ، ژنتيك سرطان ، انكوژن ها ، ژنتيك جمعيت ، ژنتيك رفتاري ، مباني ژنتيك و تازه هايي از ژنتيك.
در بسياري از دانشگاه هاي كشور و بويژه در دهه 60 به دليل ضرورت ، نياز مبرم و فقدان اساتيد در زمينه هاي مختلف ژنتيك و در دانشگاه هاي كشور ، دبيران محترم زيست شناسي آموزش و پرورش (و نيز دانشجويان خارج از كشور) و به بيش از 33500 دانشجو ، استاد راهنماي بيش از 22 دانشجو و استاد مشاور بيش از 41 دانشجو در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا (PhD) ، ارايه دهها سخنراني علمي- پژوهشي تفصيلي و جامع بويژه در زمينه هاي مهندسي ژنتيك ، تكنولوژي زيستي ، ژن درماني ،

ژنتيك سرطان ، پزشكي مولكولي ، سلول بنيادي و دستاوردهاي طرح بين المللي ژنوم انساني ، در شمار زيادي از دانشگاه هاي كشور از ديگر فعاليت ها و دستاورد هاي علمي ، آموزشي و فرهنگي دكتر محمد رضا نوري دلوئي محسوب مي گردد.
خانه زيست شناسي بسيار خرسند است كه كتاب " تاوان عشق " را كه گذري بر زندگي و تحصيل دكتر محمد رضا نوري دلويي است را تقديم جامعه زيست شناسي كشور كرده است.
اميدواريم از مطالعه اين كتاب لذت برده و خواندن اين كتاب، يك اتفاق بزرگ در زندگي علمي و تحصيلي شما باشد.

[ مصطفي پويان؛/ مدير نشر خانه زيست شناسي]

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

دفتر مرکزی: تهران، خیابان لبافی نژاد- بین فلسطین و ابوریحان- کوچه باقری پارسا- بن بست اول- پلاک4تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350