تخفیف نوروزی
سال نو مبارک
سومین همایش ملی زیست شناسی دانشگاه پیام نور
اولین دوره اهدا جایزه پروفسور درویش
محصولات سایر ناشرین
پیام مصطفی پویان مدیر خانه زیست شناسی
پیش فروش دوره 5 جلدی LIFE 2017
بانک آزمونهای ارشد از سال 75 تا 96

 

یادداشت مدیر مسول خانه زیست شناسی به مناسبت درگذشت پروفسور جمشید درویش

 

خیلی دلم می خواست در زمانی که این استاد گرانمایه در قید حیات بودند و در خانه زیست شناسی رفت و آمد داشتند درباره خودش، کارهای ماندگارش و شخصیت بی نظیرش می نوشتم ...! ولی چه باید کرد که چرخ گردون گل چین روزگار است و پروفسور جمشيد درویش هم گل سر سبد روزگارِ ما...!
می خواهم از بزرگی بنویسم که سرآمدِ جانورشناسان کشور بود و ریاست انجمن جانورشناسان کشور را برعهده داشت . پروفسور درویش، عضو وابسته گروه علوم پایه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، استاد زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس اسبق دانشگاه بیرجند بود.
وي در سال 1335 در بیرجند به دنیا آمد. دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زادگاهش، بیرجند به پایان رساند و سپس وارد دانشگاه تبریز شد. در سال 1353 مدرک کارشناسی خود، در رشته علوم طبیعی را از این دانشگاه دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا به فرانسه عزیمت کرد. در سال 1358 به کشور بازگشت و استادیار دانشگاه تبریز شد. وی بعد از مدتی به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شد و در سال 1380 به درجه استادی نائل گشت.
پروفسور درویش بیش از صد مقاله علمی در نشریات معتبر بین المللی و داخلی به چاپ رسانده است و در بیش از 40 کنفرانس بی المللی به ارائه سخنرانی پرداخته است.
دکتر درویش مولف چهار عنوان کتاب در زمینه جانورشناسی و مترجم پنج عنوان کتاب ديگر در این زمینه است. آخرین اثر او در زمینه ترجمه کتاب ارزشمند و بی نظیر " جانورشناسی هیکمن " می باشد که با خانه زیست شناسی چاپ و منتشر شده است.
یادم می آید که حدود دو سال پیش بود که جناب آقای دکتر درویش در یک تماس تلفنی از بنده خواستند تا ترجمه کتاب جانورشناسی هیکمن را در خانه زیست شناسی به چاپ برسانیم. ایشان تاکید داشتند با توجه به ارزش این کتاب و نقش ماندگار آن در بین جانورشناسان، تلاش خواهند کرد تا همه اساتید به نام و فعال کشور در این حوزه در این کارِ بزرگ شرکت داشته باشند. کار، کارِ سختی بود ولی پروفسور درویش بر مشارکت همه اساتید بزرگ کشور تاکید مضاعف داشتند!
دکتر وحید اکملی، شاگرد دیروزِ دکتر  و دوست و همکار امروز او، به همراه خودِ استاد، بارِ اصلی ترجمه و ویرایش کتاب را برعهده داشتند؛ و انصافاً زحمات طاقت فرسایی را متحمل شدند!
شاید یکی از اتفاقات خوب در اين كار بزرگ، چاپ شدن کتاب، تنها چند هفته قبل از سفر ابدی پروفسور درویش باشد!

تقریبا هر دو ماه یک بار از مشهد به تهران می امدند و علاوه بر شرکت در جلسات فرهنگستان علوم, چند ساعتی را باهم در خانه زیست شناسی می گذراندیم .
در امور فنی کتاب بسیار وسواس داشتند و همه نکات ریز و درشت را با دقت بسیار یادداشت می کردند و بارها و بارها پیگیر انجام درست آن میشدند.
در یکی از دفعاتی که باهم قرار داشتیم, جلسه ای را با رییس وقت انجمن زیست شناسی ایران, جناب آقای دکتر شریفی گذاشتند و به اتفاق هم به محضر آقای دکتر رسیدیم.
مصرانه خواستار حمایت انجمن از چاپ کتاب جانور شناسی هیکمن در خانه زیست شناسی بودند!
دکتر درویش به شدت معتقد بودند که باید از خانه زیست شناسی برای چاپ کتابهای مرجع حمایت کرد
و یا در یکی از دفعات دیگر, به دعوت جناب آقای دکتر مجید نواییان مدیر دوست داشتنی موزه دارآبادمهمان موزه بودیم و به راستی چه روز خوب و به یاد ماندنی بود .
پروفسور جمشید درویش انسانی به راستی متواضع و فروتن بود, شخصیتی بزرگ همراه با سجایای دوست داشتنی اخلاقی.
او انسانی به شدت عملگرا , علمی و جسور بود!
پایه گذار بسیاری از گروه های علمی, موزه ها و انجمن های علمی بود و معتقد بود که تنها راه پیشرفت کشور, درست کار کردن و صداقت علمی است
شاید آخرین پیام ِ تلگرامی شادروان درویش عزیز برای من خاص ترین پیام باشد ( کتابها دریافت شدند باتشکر .پرتوان باشید )
پروفسور جمشید درویش در شامگاه 24 آبان ماه 96 در اثر عارضه قلبی پس از عمل جراحی به سرای ابدی شتافت .
پیکر او پس از طواف در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در آرامگاه خواجه ربیع مشهد به خاک سپرده شد .
روحش شاد و راهش پر رهرو باد

 

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

دفتر مرکزی: تهران، خیابان لبافی نژاد- بین فلسطین و ابوریحان- کوچه باقری پارسا- بن بست اول- پلاک4تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350