هدیه نوروز کرونایی
آغاز همکاری خانه زیست شناسی با بوکت و فیدیبو
جهت دیدن فایل ها لینک زیر را لمس کنید.
آغاز همکاری خانه زیست شناسی با دیجی کالا(فیدیبو) و بوکت

" ... ما باغچه كوچكي داشتيم؛ و گلهاي كوچكي كه باغبان براي آن آفريده بود.
ما گلهاي كوچكمان را آب ميداديم، كنار باغچه مي نشستيم و علف ها را از ريشه بيرون مياورديم و دور مي انداختيم. درختان را ميگفتيم سايه بردارند و آفتاب را بگذارند كه بر گلهاي كوچك ما بتابد.
گلها اما از ياد برده بودند كه باغبان آنها را كوچك آفريده است! سركشيدند و بلند شدند.
ما نتوانستيم با گلها بجنگيم. ما نتوانستيم آنها را از خاك جدا كنيم. آنها ريشه هايي يافتند كه چند سال خاكِ نمناكِ باغ را مكيده بودند.
گلها از درخت هاي بلند و
سايه هايشان نترسيدند. گلها از آنكه باغچه كوچك است، باغ كوچك است و دنيا كوچكتر از همه آنهاست نهراسيدند ... "

نهراسيديم و ايمان داشتيم گلهاي ما روئيدني است. همه جاي زمين براي گلهاي ما خاك هست؛ و مهر در خاك روئيدني است چون گياه.
مهر ورزيديم و ريشه دوانديم در خاك.
روئيديم و سايه گسترانيديم در باغ...
و امروز در قلب هايمان جشن ميگيريم
اين همه يكدلي و صميميت را.


سلام گرم و صميمانه ما را از خانه زيست‌ شناسي پذيرا باشيد؛ سلامي سرشار از محبت و يادآور خاطرات شيرين 18 سال گذشته! خودمان باورمان نمي‌شود اين همه سال فعاليت و كارِ مداوم را: باورمان نمي‌شود اين همه ردّ پاهاي متفاوت و ماندگار را ...!

روز اول كه پاي در گودِ فرهنگي كشور گذاشتيم، تابلوي بزرگِ فعاليت‌هاي ما كتاب ارزشمند، بي‌نظير و اثرگذار «زيست‌شناسي سلولي» بروس آلبرتس و همكاران بود؛ كتابي كه بلافاصله پس از چاپ، برندة بهترين كتاب سال شد و اين افتخارِ بزرگ نويد روزهاي خوشِ آينده را مي‌داد

.
قدم دوم را بسيارمحكم‌تر برداشتيم؛ « بيوشيمي استراير» انتخابي بسيارهوشمندانه و درست بود! گروهي از دانشجويان فوق‌ليسانس و دكتراي مركز تحقيقات بيوشيمي، بيوفيزيك (IBB) دانشگاه تهران در آن سال‌ها و اساتيد به‌نام و مشهور اين روزهاي كشور، ترجمة اين اثر فاخر را بر عهده داشتند. كتابي كه بلافاصله پس از چاپ، جوايز متعدد را از آن خود كرده بود!
گام سوم اما متفاوت‌تر و مهم‌تر بود. «ژنتيك مولكولي واتسون» كتابي بود كه تقريباً خيال همه را راحت كرد كه واقعاً براي نخستين بار در كشور، يك ناشر تخصصي در حوزة زيست‌ شناسي به بلوغ خود نزديك مي‌شود.
ترجمة كتابهاي « ميكروبيولوژي پره‌اسكات» ، « ميكروبيولوژي براك»، «گياه‌شناسي سيمپسون» ، « مباني ژنتيك سايمونز»،
« زيست‌شناسي سلولي و مولكولي لوديش»، « جانورشناسي هيكمن»، « فيزيولوژي گياهي تايز و زايگر»، «گياه‌شناسي ريون»،
« بيوانفورماتيك به زبان ساده»، « سلول‌هاي بنيادي» و بسياري ديگر از كتابهاي كم‌نظير، تماماً به لطف وجود خانه زيست‌ شناسي دركشور بود كه در اختيار دانشجويان، اساتيد و زيست‌شناسان قرار گرفتند. در اوج فعاليت و بلوغ خانه زيست‌ شناسي بود كه بزرگترين، بهترين و مهم‌ترين كتابهاي بيولوژي جهان را ترجمه و در اختيارجامعه دبيران و دانش‌آموزان كشور قرار داديم. « بيولوژي كمپبل» و « بيولوژي سولومون»

اوج تأثيرگذاري خانه زيست‌ شناسي بر آموزش و پرورش كشور بود! نگاهي كوتاه به منابع استفاده شده در تأليف كتابهاي درسي كافيست تا به عمق اثرگذاري‌ خانه زيست شناسي پي ببريم. بعيد مي‌دانم در قفسة كتابخانة

دبيري در كشور، يكي از كتابهاي كمپبل يا سولومون وجود نداشته باشد! اين دوكتاب به عنوان منابع اصلي آزمون المپياد زيست شناسي كشور، به قفسة كتابخانه‌هاي بسياري از دانش‌آموزان كشور نيز راه پيدا كرده‌اند

 امپراتوري گربه‌ها» درفضاي كتابهاي آموزشي و كنكور حكايتي مفصل دارد كه كم‌تر دراين مقال مي‌گنجد؛ و يا كتاب كم‌نظير «علوم زيستي و بهداشت» كه شايد علت اصلي هجوم دانش آموزان به سمت رشته تجربي بود [واقعيتي پنهان كه شايد تا به امروز به عنوان يك راز سر به مُهرمانده بود!]

.
«دفترهاي زيست‌ شناسي» با آن تصاوير رؤيايي‌‌شان چنان تأثيري بر گروه تأليف كتب درسي گذاشتند كه امروز كتابهاي دهم، يازدهم و دوازدهم با همان الگوهاي تصويري، چاپ و در اختيار دانش‌آموزان قرار مي‌گيرد.
بنابراين طي 18 سال، جايگاه « خانه زيست‌ شناسي» در ميان دانشجويان، اساتيد، دبيران و دانش‌آموزان كشور، [به عنوان مركزي تخصصي پيشرو و تأثيرگذار] كاملاً تثبيت شد.
شايد يكي از مهم‌ترين و بهترين حركت‌هاي خانه زيست‌ شناسي در كشور، اعزام سخنرانان متخصص براي گروه‌هاي درسي، در حوزة « معلم جهاني» و «جلوگيري از نابودي محيط زيست» بود كه بسيار با استقبال دبيران زيست‌ شناسي و معلمين علوم سراسركشور مواجه شد! البته ترجمة كتاب فاخر و بي‌نظير« سرطان، امپراتور بيماري‌ها» و حضور خيرين فرهنگي و اهداي اين كتاب ارزشمند براي دبيران سراسركشور، اتحادي بزرگ [توأم با آگاهي] را در برابر بيماري سرطان ايجاد كرده است كه آثار و بركاتش را در آينده‌اي نزديك خواهيم ديد. يادمان باشد كه ترجمة اين كتاب، يك همكاري خاص بين خانه زيست‌شناسي و نخبگان ايراني دانشگاه هاروارد و MIT  است كه در نوع خودش يك اتفاق کم نظیر بودخلاصه اينكه حرفهاي زيادي براي گفتن هست و برنامه هاي زيادي براي انجام دادن...!
پروژه هاي بزرگي را در آينده اي نزديك شروع خواهيم كرد و اتحاد و انسجام زيست شناسان براي انجام كارهاي بزرگ و ماندگار هدف نهايي ماست

.

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است!

تلفن: 66477684ارتباط ویژه از طریق تلگرام: 09374098350